Porady projektanta wnętrz
Co daje współpraca z architektem?
Proces współpracy z architektem składa się zawsze z kilku etapów:
- analiza Waszych potrzeb, takie "must have" Waszego nowego domu, omówienie inspiracji i pomysłów, które do tej pory zrodziły się w Waszych głowach,
- stworzenie układu funkcjonalnego, czasem kilku w zależności od potencjału wnętrza i wybranie tego optymalnego dla Was,
- opracowanie koncepcji wnętrza, którą będziecie mogli zobaczyć na przygotowanych wizualizacjach,
- wspólne omówienie przygotowanej koncepcji wraz z omówieniem zastosowanych rozwiązań i materiałów,
- przygotowanie rysunków technicznych, projektów indywidualnych mebli oraz listy zakupowej wszystkich elementów wykończenia wnętrza z podaniem potrzebnej ilości,
- spotkanie z ekipą wykończeniową w celu omówienia prac projektowych oraz ze stolarzem, w celu omówienia projektów zabudowy meblowej.
Zapraszam do kontaktu!
W jakiej sytuacji zgłosić się do projektanta?
- Kiedy rozpoczynasz budowę domu: Początek budowy to doskonały moment, aby rozpocząć pracę z architektem wnętrz. To właśnie wtedy musisz podjąć szereg ważnych decyzji, które będą rzutować na późniejsze rozwiązania. Gdzie postawić ścianki działowe? Jak rozprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną lub grzewczą? Jeżeli wszystko to uzgodnisz na początku budowy z projektantem w oparciu o rzetelnie przygotowany układ funkcjonalny, unikniesz przeróbek na etapie wykończania wnętrza lub co gorsza rozwiązań, które będą Cię irytować przez kolejne lata.
- Kiedy planujesz zakup mieszkania:
Kupno mieszkania to zawsze decyzja rodząca mnóstwo znaków zapytania. Często pierwszym czynnikiem, na który zwracasz uwagę przeglądając ogłoszenia jest metraż oraz liczba pokoi. To oczywiście istotne parametry, ale nie każde duże mieszkanie jest funkcjonalne, a pokoje ustawne. Już w tym momencie możesz skorzystać z pomocy projektanta, który może wykonać dla Ciebie analizę porównawczą mieszkań, które wpadły Ci w oko. To może bardzo pomóc w ocenie sytuacji. Propozycje układów mieszkań wskazane przez dewelopera są umowne i bardzo często nie spełniają potrzeb przyszłych mieszkańców. Mogą wskazać pewien kierunek aranżacji, ale nie powinno się ich traktować jako coś, czego nie można zmienić.
- Kiedy kupiłeś właśnie mieszkanie: Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, współpracę z projektantem warto rozpocząć jak najwcześniej. Często na trwających budowach, deweloperzy dają możliwość, za dodatkową opłatą, na wprowadzenie zmian lokatorskich, które wykonają. To rozwiązanie pozwala na wykonanie ścianek oraz instalacji w miejscach, które wskażemy, dzięki czemu oszczędzamy czas na późniejsze przeróbki. Jednak aby wskazać odpowiednie miejsca zmian, potrzebny jest przemyślany układ funkcjonalny mieszkania.
- Jeśli planujesz remont mieszkania lub domu: Bez względu na to, czy planujesz remont pojedynczego pomieszczenia czy całego mieszkania lub domu, projektant może Ci pomóc jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, jakie materiały i kolory będą odpowiednie oraz jak stworzyć harmonijną kompozycję pomiędzy tym, co chcesz zostawić, a tym co planujesz zmienić. Wbrew pozorom remont mieszkania/domu jest dużo bardziej wymagający niż wykończenie pustego wnętrza.
- Kiedy czujesz, że potrzebujesz zmiany: Czasami nie musisz robić "demolki" całego wnętrza, aby poczuć powiew świeżości. Metamorfozy wnętrz to doskonałe sposoby, aby odświeżyć pomieszczenie niskim nakładem finansowym. Aby tego dokonać potrzebujesz świeżego spojrzenia na przestrzeń, która Cię otacza. Projektant wskaże Ci miejsca i rozwiązania, które są niefunkcjonalne, a przez to mogą przytłaczać. Czasem zbyt duża szafa, albo stół w nieodpowiednim miejscu może znacznie ograniczyć naszą przestrzeń.
- W przypadku wnętrz usługowych/biznesowych: Otwierając własny hotel, restaurację, sklep lub biuro rozpoczynasz budować swoją markę. To jaka atmosfera i funkcjonalność będzie tam panowała, będzie Twoją wizytówką, dlatego warto zadbać, aby nic nie było przypadkowe. Projektant wnętrz, w oparciu o Twoje wytyczne i oczekiwania, stworzy wnętrze, które będzie Twoją reklamą.
- Przy sprzedaży nieruchomości: Jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości, połową sukcesu jest atrakcyjne przedstawienie jej. Projektant może pomóc Ci stworzyć ofertę sprzedaży, która podkreśli walory wnętrza i jego możliwości rearanżacji. Wiele osób nie posiada wyobraźni przestrzennej i przez to trudniej ocenić im potencjał danego wnętrza. Jeżeli widzą starą, podniszczoną i niefunkcjonalną kuchnię, nie potrafią wyobrazić sobie, że mogłaby ona być ergonomiczną, schludną przestrzenią do gotowania, a to od razu powoduje, że atrakcyjność oferty spada.
Zapraszam do kontaktu!
Czym jest wizualizacja?
Wizualizacja projektu wnętrza to graficzna prezentacja przestrzeni, która pozwoli Ci zobaczyć, jak będzie wyglądać wnętrze po zrealizowaniu projektu. Zastosowanie konkretnych rozwiązań materiałowych, kolorów, mebli i oświetlenia w wizualizacjach pozwolą szybciej ocenić Ci, czy takie rozwiązania estetyczne i aranżacje spełniają Twoje oczekiwania i są zgodne z Twoim stylem. W przypadku, gdy będziesz miał sugestie lub uwagi odnośnie do projektu, wizualizacje można zmodyfikować, aby dostosować projekt do konkretnych potrzeb.
Wizualizacja to ważna część projektu, jednak projekty wnętrz to nie tylko wizualizacje. Równie ważną częścią projektu są tzw. rysunki techniczne i wykonawcze, na podstawie których można wizualizacje zamienić w rzeczywistość.
Ciekawostka: Projekt wnętrza średniej wielkości mieszkania potrafi zawierać od 20 do 40 arkuszy technicznych w zależności od skomplikowania projektu.
Przykładowe wizualizacje można obejrzeć w galerii.
Kiedy zgłosić się do projektanta?
Czas rozpoczęcia współpracy zależy w dużej mierze od skomplikowania projektu. W innym czasie projektuje się 200-metrowy dom, a w innym 60-metrowe mieszkanie. Średni czas opracowania projektu od momentu podpisania umowy o współpracę wynosi 3 miesiące, jednak przy dużych powierzchniach może ulec wydłużeniu.
Należy także pamiętać, że moment kiedy poprosisz projektanta o wycenę i zdecydujesz się na współpracę z nim niekoniecznie musi oznaczać, że od razu przystąpicie do działania. Często czas dostępności projektanta, aby rozpocząć nowy projekt wynosi nawet kilka miesięcy. Wynika to z liczby prowadzonych aktualnie projektów.
Oprócz uwzględnienia czasu na projektowanie, musisz jeszcze wziąć pod uwagę czas na zamówienie materiałów budowlanych, a na niektóre możesz oczekiwać nawet do 6-8 tygodni.
Aby rozpocząć współpracę, zapraszam do kontaktu!
Ile kosztuje projekt?
Nie posiadam gotowego cennika.
Każdy projekt jest inny i oczekiwania Klienta także mocno się od siebie różnią. Jeżeli chciałbyś poznać wycenę dla Twojej konktretnej przestrzeni wystarczy, że skontaktujesz się ze mną. W treści napisz kilka kluczowych parametrów takich jak metraż, liczba pomieszczeń, lokalizacja. W wiadomości mailowej załącz rzut pomieszczenia, jeżeli posiadasz.
Przygotuję dla Ciebie bezpłatną ofertę cenową.
Czy mogę zamówić projekt tylko części mieszkania?
Tak, jeżeli chcesz zmienić lub urządzić od podstaw jedynie wybrane pomieszczenia domu czy mieszkania, z przyjemnością wykonam dla Ciebie projekt w takim zakresie, w jakim potrzebujesz.
Aby ustalić zakres prac, zapraszam do kontaktu.
Czy mogę poprosić o zaprojektowanie sklepu, biura, restauracji, pensjonatu...?
Oczywiście! W mojej wcześniejszej pracy architekta przez wiele lat projektowałam wnętrza różnych budynków, m.in. banków, restauracji. Aktualnie projektuję nie tylko mieszkania i domy, ale mam w swoim dorobku również
przychodnię stomatologiczną, restaurację tajską oraz sklep z militariami.